Dr. Hermann Gábor
Fogszabályozó szakorvos, alvásfogorvos, egészségközpontú fogszabályozás-specialista blogja
Fogszabályozó kezelés hossza: mi határozza meg?
Sokszor leírtam és nem lehet elégszer. A fogszabályozás, mint kifejezés nagyon sok különböző kezelési típust foglal magába. Azaz, elsőre nagyon nehéz eligazodni, hogy melyik is a legjobb kezelés számodra és mennyi a reális a kezelési idő.
Dr. Hermann Gábor
Fogszabályozó szakorvos, alvásfogorvos, egészségközpontú fogszabályozás-specialista blogja
Fogszabályozó kezelés hossza: mi határozza meg?
Sokszor leírtam és nem lehet elégszer. A fogszabályozás, mint kifejezés nagyon sok különböző kezelési típust foglal magába. Azaz, elsőre nagyon nehéz eligazodni, hogy melyik is a legjobb kezelés számodra és mennyi a reális a kezelési idő.
A legkönnyebben a kezelés célja alapján lehet kategóriákat felállítani. A kezelési célok alapján 3 kezelési kategória létezik a mai fogszabályozásban.
A fogszabályozás egy önkéntes orvosi beavatkozás, azaz az orvos és páciense közösen döntenek arról, hogy az adott fogsor és állcsont helyzetre, a páciens adott élethelyzetében melyik a legoptimálisabb. Ezek alapvetően határozzák meg a kezelés várható idejét is.
A kozmetikai fogszabályozás nagy előnye, hogy mivel nem foglalkozik a harapás megváltoztatásával, ezért kevesebb a kezelési feladat és rövidebb a kezelés.
A kozmetikai kezelés mosoly során látható a felső, vagy alsó, vagy az alsó és felső metszőfogak kezelésével foglalkozik (angolul social six treatment). A legrövidebb ilyen kozmetikai kezelés 3-4 hónapos, de az átlag 6-9 hónapig tart.
Amikor azt mondom norma alapú fogszabályozás, úgy értem, hogy a fogszabályozó szakma sok évtizeden keresztül igyekezett valamilyen normarendszert kialakítani, ami segít annak eldöntésében, mi a legelőnyösebb kezelés egy adott páciens számára. Ennek eldöntésére 3 nagy és 1 kisebb terület lett vizsgálva:
A gipszminta analízis, a profil röntgen, a páciens mosoly és arcesztétikája és a +1 terület az állkapocs ízület. Ez a fajta megközelítés a klasszikus fogszabályozás. A fogak állását és az állcsontok viszonyát a genetika határozza meg és az adott csont méreten belül van csak mozgástér.
A fogak állása és az állcsontok helyzete nem függ össze a test más területeivel és a harapási eltérés, állcsonti eltérés bajokat okozhat ha nincs korrigálva. Ez a megközelítés az alapja annak, hogy egyes gipszminta mérések, vagy profil röntgen mérések alapján a fogszabályozó orvos foghúzást, vagy/és állcsontsebészi beavatkozást ír elő. Ezek a kezelések többre vállalkoznak, mint a kozmetikai kezelések, mindkét fogsoron dolgoznak és az átlag kezelési idő 1,5-2,5 év között van. Nagy átlagban egy foghúzásos kezelés hosszabb, mint egy foghúzás nélküli.
Az egészségközpontú fogszabályozás egy új kategória. Voltak már hasonló kezelési elképzelések, amelyek a korábbi felfogásokhoz képest már kitekintettek és nem a hagyományos normák alapján határoztak meg kezelési irányokat. Ilyen a légutak és így a légzést-alvás egészséget támogató un. Légút-specifikus Fogszabályozás (angolul airway centric orthodontics, dentistry).
Ez nagyon előre mutató volt és sokat segített abban, hogy a szakma elég nagy része átgondolja azt, hogy a hagyományos kezelések potenciálisan károsan hatnak a légutak méretére és így a páciens alvási minőségére életminőségére.
Az egészségközpontú fogszabályozás viszont ennél tovább megy és nem emel ki egy változót, mint a légút mérete, hanem a páciens egészségét általában veszi kezelési célnak és a szép mosoly, jó harapás mellett maximális egészségjavítást és minimális helyi és általános mellékhatásokat tűz ki célul.
Az egészségközpontú fogszabályozó kezelésnek vannak kiegészítő elemei is, most viszont a kezelési idővel foglalkozunk. Ez a kezelési kategória is mindkét fogsoron kezel. Az átlag kezelési idő itt is 1,5-2,5 év lehet.
A kezelési időt további tényezők határozhatják meg:
A páciens kora
A kezelési kiegészítő feladatok
Amint látható, ez egy puzzle játék. Az egyénre szabott kezelési terv sok mindentől függ. Az orvos kiértékeli az adott esetet, a páciens pedig végiggondolja, hogy mi zavarja, mi fér bele az adott életszakaszban a kezelésbe. Ezek alapján lehet összeállítani a legjobb kezelési tervet és ez határozza meg a várható kezelési időt.
Egy megjegyzés még ide kívánkozik. A kezelési időnek van egy trükkje. Egyik oldalról páciensként szeretnénk, hogy a kezelés rövid legyen és hallani szeretnénk, hogy “persze, ez 9 hónap alatt kész.” Ugyanakkor nincs annál lelombozóbb, mint amikor a kezelés hosszabbá válik a tervezettnél.
Azaz, a HermannOrtho-ban inkább hosszabb kezelési időt (valójában időszakot) határozunk meg, mert inkább érje a pácienst kellemes meglepetés, mint csalódás.
Nagy szeretettel várunk mindenkit egy személyes konzultációra, hogy együtt kialakítsuk a legoptimálisabb kezelési tervet!
1036 Budapest, Bécsi út 85.
hétfőtől csütörtökig 08:00-19:00