Sok mindennel kapcsolatban írtak már le túladagolási tüneteteket. Egy detoxikáló állomáson sokat tudnának mesélni arról, hogy mennyire hasonlóak a tünetek. Nos létezik egy hasonló túladagolás is: fogszabályozó készülék viselés – túladagolás. A tünetek hasonlók, a különbség az, hogy kinél, mikor jelentkezik.
Mikor veszik már le a fogszabályozó készülékemet? Ez a kérdés minden fogszabályozó orvos rémálma. De miért is teszik fel a kérdést? Ennek több oka is van, de alapvetően a legfontosabb az, hogy a páciens elvesztette a türelmét.
Tény, hogy a fogszabályozás egy hosszabb folyamat. A fogak mozgása, valójában a fogakat tartó csontszerkezet átépülését jelenti. Ez pedig egy olyan biológiai folyamat, amihez idő kell. Egy átlagos olyan fogszabályozó kezelés ami az egész szájban hoz létre változásokat 1,5 és 2,5 év közötti időt vesz igénybe. Ez pedig hosszú idő.
Ez alatt az idő alatt vannak látványos és kevésbé látványos részek. A kezelés eleje többnyire nagyon látványos. Továbbá, akkor még a kezdeti lelkesedés is tart. Később viszont, amikor a kezelés olyan szakaszba érkezik, amikor a hátsó fogak mozgatása zajlik a külső környezet sem ad visszajelzést, sőt sokan meg is kérdezik ilyenkor:
Ez nem tesz jót a kitartásnak.
Természetes, hogy senki nem a fogszabályozást akarja, hanem a végeredményt. Az is természetes, hogy a páciens vágya, hogy a kezelés minél gyorsabban véget érjen. Sokat is dolgozik a szakma azon, hogyan lehet a fogszabályozó kezelést felgyorsítani.
Ezzel együtt, ha már valaki belevágott a kezelésbe, szerencsésebb, ha el tudjuk kerülni a túladagolási tünetek megjelenését.
A fogszabályozás egy befektetés a szép mosoly, vagy éppenséggel a száj és az egész test egészsége érdekében. Nagyon fontos, hogy amikor belevágunk a kezelésbe, tisztában legyünk azzal, hogy mit akarunk és mit vállalunk a célok érdekében. A többi meg csak trükk és pszichológia.
A szép mosoly öltöztet. A fogszabályozás pedig megadja ezt a vágyott mosolyt.
Dr. Hermann Gábor