Ideálisan a felső fogív elég széles ahhoz, hogy minden fog tekintetében kívülről borítsa be az alsó fogsort. Amennyiben az alsó fogak kijjebb vannak a felső fogakhoz képest, azt keresztharapásnak hívjuk. Ez a keresztharapás kialakulhat 1-1 fognál, de érinthet egyszerre több fogat, fogcsoportot is. A keresztharapás önmagában nem betegség, előfordulhat, hogy nem kell kezelni.
Keresztharapást abban az esetben kell kezelni, ha ezeket a típusú mellékhatásokat okozza.
Amennyiben a keresztharapásban érintett fogakon vissza van húzódva az íny és/vagy a fogak mozgathatók, akkor nagy valószínűséggel az adott fogsorér-éntkezési állapot együtt jár éjszakai fogszorítással. A keresztharapás korrekciója néha megszünteti az éjszakai feszültséget és fogszorítást, de nagyon sokszor erre az éjszakai feszültségre más kezelés is szükséges (az alvászavart is kezelni kell) . Ez valamilyen alvásminőséget javító kezelés lesz.
Nagyon gyakori, hogy a keresztharapás együtt jár állcsont és/vagy arc aszimmetriával. Ez lehet alkati, azaz már egy kialakult és rögzült aszimmetria, de az esetek többségében ez egy olyan kényszerhelyzet, ami megváltoztatható a funkció helyreállításával. Széleskörű szakmai egyetértés van abban hogy a gyermekkori keresztharapást kezelni kell. Ennek több oka van.
Bár azt gondolnánk, hogy felnőttkorban már lehetetlen sebészet nélkül a keresztharapást kezelni, szerencsére nagyon sokszor ez a harapási forma ugyancsak egy állcsont-kényszerhelyzet része. Felnőttkorban a keresztharapás korrekciója leginkább a fogíny visszahúzódása, arc aszimmetriájának esztétikai vonzata, vagy állkapocs ízületi probléma miatt merül fel.
A HermannOrtho Fogszabályozás kidolgozta azt a nemzetközileg is különleges programot, amely nem csak a fogazati keresztharapást kezeli sikeresen, hanem a fogívek szűkületével és az arc fejlődésével, alvásminőséggel is foglalkozik. Ez az un. Egészségközpontú funkcionális fogszabályozás. Az egészségközpontú kezelés sikeresen ad választ a felnőtt, vagy serdülőkori alvás és állkapocsízületi problémákra is.