Dr. Hermann Gábor
Fogszabályozó szakorvos, alvásfogorvos, egészségközpontú fogszabályozás-specialista blogja
Minden szülő vágya, hogy gyermeke szép és egészséges legyen. Sőt egyre több gyermek maga is motivált, ők is szép mosolyt szeretnének. Van, amit viszont sem a szülő, sem a gyermek nem szeretne. Fogat elveszteni a szép mosoly érdekében.
Dr. Hermann Gábor
Fogszabályozó szakorvos, alvásfogorvos, egészségközpontú fogszabályozás-specialista blogja
Minden szülő vágya, hogy gyermeke szép és egészséges legyen. Sőt egyre több gyermek maga is motivált, ők is szép mosolyt szeretnének. Van, amit viszont sem a szülő, sem a gyermek nem szeretne. Fogat elveszteni a szép mosoly érdekében.
A foghúzás kérdése egy régi, megosztó téma a fogszabályozó szakmán belül. Az egyik álláspont az, hogy az állcsont mérete öröklött, azaz megesik, hogy apu fogai nem férnek el anyu állkapcsában, és igenis fogat kell kihúzni ahhoz, hogy a többi fog elférjen.
A másik állítás az, hogy a fogak kuszasága és az állcsontok mérete nem egy öröklési hiba eredménye, hanem olyan okra vezethető vissza, ami kezelhető, így a foghúzás elkerülhető. Sőt, érdemes is elkerülni, hiszen a foghúzás akár káros mellékhatásokat is okozhat. Nos ez az a pont, ahol a szülő és gyermek tanácstalan, hiszen akármennyi orvost kérdeznek meg, mindenki mást mond.
Azzal kezdem, hogy amikor gyermekkori fogszabályozásról beszélünk, valójában 3 különböző korcsoport is ide sorolható. A fogazati és állcsonti eltérések már egész korai gyermekkorban is megmutatkozhatnak, és akár 2-5 éves korban is felmerülhet kezelés igénye. A szakma sokat vitatkozik arról, hogy ebben a korban valóban indokolt-e beavatkozni, illetve, hogy mikor érdemes a gyermeket elvinni fogszabályozó konzultációra. Abban azonban egyetértés van, hogy ha kell is kezelés, a foghúzás nem indokolt.
A második korcsoport a 6-12 éves korú gyermekek csoportja. Itt már sokkal többször merül fel a foghúzás kérdése. A 12-18 éves korcsoportban már nagyon gyakran merül fel a foghúzás, sőt valójában akár az állcsontsebészet is napirendre kerülhet.
Új Ingyenes Előadás + E-book:
Add meg az e-mail címed, és máris küldjük neked az ingyenes e-bookot és a webinárt!
A másik fontos kérdés, hogy miért is javasolják a foghúzást. Általában két nagyon klasszikus ok van a foghúzásra. A leggyakoribb a helyteremtés. Azaz, amint korábban említettem, az állítás, hogy kicsi az állcsont mérete, az nem növelhető és a fogak mérete nagy, ezért be kell áldozni néhány fogat a többi fog elrendezése érdekében.
A második ok általában az, hogy az állcsontok között jelentős különbség van (leggyakrabban a felső fogak előre állnak az alsó fogakhoz képest). Amint látjuk, mindkét esetben az a (helytelen!) alapvetés, hogy az állcsont mérete és helyzete nem változtatható, mert az öröklött, azaz mindent a gének határoznak meg.
A jó hír az, hogy az elmúlt években nagyon sok és alapos bizonyíték gyűlt össze arra vonatkozóan, hogy az állcsont mérete és azok helyzete megváltoztatható. Egyszerűen túl sokat gondoltunk a génekről és mára nem megalapozott az állítás, hogy a fogtorlódást csak, vagy főleg a gének okozzák. Sőt, az állcsontok helyzetét sem a gének okozzák. Azaz, ha a szülőknek esetleg előre áll a felső foguk, vagy valaha előre állt, és azt foghúzással korrigálták, a gyermekük hasonló fogállása elkerülhető, és foghúzás nélkül korrigálható.
A bizonyítékok azt mutatják, hogy akár gyermek-, akár felnőttkorban is lehet sikeresen, foghúzás nélkül jelentős fogtorlódásokat kezelni. Hasonlóan sikeresen kezelhető gyermek- és felnőttkorban egyaránt az állcsontok jelentős különbsége állcsontműtét és foghúzás nélkül.
Anatómiai és élettani vizsgálatok bizonyítják, hogy az állcsont átépülésre képes. Ez egy nagyon fontos megállapítás. Az átépülés azt jelenti, hogy a csontok méretét a csontokra ható erők befolyásolják, és ha sikeresen tudjuk ezeket az erőket befolyásolni, akkor helyet tudunk teremteni a fogak számára, és meg tudjuk változtatni az állcsontok helyzetét. Azaz, ha valakinek szűk az állkapcsa, vagy előre állnak a felső fogai, és az alsó állcsont hátul van, akkor az nem azért van, mert ezt csak a gének hozták létre, hanem azért mert valamiért kialakult az rágó-, nyelőizmok rendszerében egy olyan egyensúlyvesztés, ami létrehozta a fogak torlódását és az állcsont helyzetét.
Tehát, nem vagyunk a sorsunk áldozata, nem a gének a fő ok, és van lehetőségünk a foghúzás nélküli (és állcsontsebészet nélküli) kezelésre. A kezelés ennek megfelelően nem csak a fogak és állcsontok kezelése lesz, hanem a csontokat és fogakat körülvevő izmok működésének “átprogramozása” is a kezelés része. Ez egy speciális tréning, ami a fogszabályozó kezelést kiegészíti. Ez az egészségközpontú fogszabályozás lényege.
A kevésbé jó hír az, hogy a szakma jelentős része még nem vesz tudomást ezekről a szakmai bizonyítékokról és továbbra is -dogmatikus elvek alapján- foghúzásban gondolkodik.
Szerencsére világszerte alakultak olyan szakmai csoportok, melyek ezt az új kezelési felfogást képviselik. A HermannOrtho Professzionális Fogszabályozás Magyarország első egészségközpontú fogszabályozó rendelőjeként biztosítja azt a kezelést, mellyel nem csak a foghúzás nélküli kezelés valósul meg, hanem a fogak kuszasága mögött álló izomműködés és funkció helyreállításával a testtartás, alvás, iskolai- és sportteljesítmény is javul.
1036 Budapest, Bécsi út 85.
hétfőtől csütörtökig 08:00-19:00
ingyenes videó
Add meg a keresztneved és az e-mail címed, aztán már küldjük is neked a videót!