ALVÁS- ÉS ÁLLKAPOCSÍZÜLETI TERÁPIA
Alvásfogászat
A jó alvás megszépít, megfiatalít. A rossz alvás kimeríti a testet és betegséget okozhat.
- Horkolsz?
- Felszínesen alszol?
- Álmodban szorítod, csikorgatod a fogaidat?
- Gyakran kínoz fejfájás, migrén, fülzúgás?
- Napközben fáradt vagy, gyakran elbóbiskolsz?

Ha egyik, vagy akár több kérdésre a válasz igen, akkor az alvásmedicina szerint érdemes kivizsgálni az alvásod. Az alvászavar ugyanis nagyon sok embert érint. A lakosság 25-40%-ának van valamilyen alvással kapcsolatos problémája. Ráadásul, az alvászavarok nagy részét nem diagnosztizálják, így nem mindenkiben tudatosul, hogy a rossz közérzete, vagy egészségügyi panaszai összefüggnek az alvásproblémákkal.
A kutatások ráadásul azt bizonyítják, hogy szinte nincs olyan krónikus betegség, melynek kialakulásában ne játszana szerepet alvászavar. A teljesség igénye nélkül a leggyakoribb következmények:
- Magas vérnyomás
- Szív- és érrendszeri problémák
- Fejfájások, migrén
- Arcüreg- és fülproblémák
- Koleszterinszint-emelkedés
- Pajzsmirigy-problémák
- Memória-problémák
- Alzheimer, demencia
- Elhízás
- Folyamatos fáradtság
- Krónikus kimerültség és gyakori megbetegedések
- Rosszabb gyógyulási prognózis, hosszabb és komplikációkkal járó felépülés műtétek után
- Munkahelyi balesetek, elalvás autóvezetés közben

Az Alvásmedicina több különböző alvászavart ismer. Ezek közül az egyik legjelentősebb a légzésalapú alvászavar. Ennek lényege, hogy éjszaka a légzés nehézségekbe ütközik, melynek fő oka a légutak falát adó lágyrészek összeesése, azaz a légutak elzáródása. Az ilyen légzésalapú alvászavarokban segíthet a fogászat, fogszabályozás és a logopédia. Az alvásfogászat nagy szerepet játszhat a problémák korai felismerésében és a kezelésben is.
Állkapocsízületi panaszok kezelése
- Kattog az állkapcsod?
- Gyakori fejfájás gyötör, esetleg főleg reggel?
- Nem tudod teljesen kinyitni a szád?
- Fáj a rágóízületed, vagy a rágóizmod?
- Csikorgatod, vagy szorítod a fogaid?
- Zúg a füled?
- Sok helyen jártál már ezzel a problémával és nem találtál megoldást?

Nem vagy egyedül. Az állkapocsízületi probléma gyakori, nagyon sok embernek alakul ki átmenetileg, vagy akár tartósan.
Sok esetben elsőre a fül-orr-gégészet merül fel, de az esetek többségében nem sikerül diagnosztizálni a probléma okát. A fogászaton különböző síneket adnak, esetleg megpróbálják az állkapocs ízületei pozíciót bemérni és az alapján harapásemelőt adni. A statisztikák szerint a különböző harapásemelő sínek hatékonysága elég alacsony, vagy nem tartós. Ennek egyszerű oka van. Az állkapocsízületi probléma jelentős részében a fogazat csak részben felelős, a probléma tehát komplex. Mivel a komplex problémában a sín csak a fogazati részre hat, a siker is részleges lesz. A probléma komplexitását az adja, hogy az alap probléma a rágóizmok megfeszülése, éjszakai munkája. Ezek az izmok viszont egy komplex izomrendszer, izomhálózat részei. Azaz, a test távolabbi problémái is kiválthatnak a rágóizmokban feszülést. Ráadásul az alvás közbeni izommunka beindulásában az alvás-minőség romlása egyértelmű. Azaz, az állkapocsízületi problémakör valójában az alvászavarokkal függ össze.
Tudtad-e…?
Ha éjjel szorítod, csikorgatod a fogad, azzal gyakorlatilag előre-hátra mozgatod az állkapcsod, ami rossz hatással van a fogaidra, és komoly feszültséget generál az arcizmokban is. Tehát, alvás közben, amikor az izmaidnak pihennie, regenerálódnia kellene, fokozott igénybevételnek vannak kitéve.
Ezt éjszakai harapásemelő sín használatával tudjuk megszüntetni, ami megakadályozza a fogszorítást, fogcsikorgatást, és segít ellazítani az arcizmokat, ízületeket is.
Pácienseink számára egyéni igényeik figyelembe vétele mellett különböző típusú harapásemelő síneket kínálunk.

Az Alvásfogászati kezelés csak teammunka részeként lehet sikeres. A kezelés alapja egy diagnózis, amit alvásorvos (szomnológus) segítségével állít fel az alvás-team. Azt követi egy fül-orr-gégészeti vizsgálat, ami megállapítja, hogy a légutak mely területe érintett. Ezen információk alapján indul az alvásfogászati kezelés. Általánosságban a nyelv és szájpad hátraesésének okai az alsó állcsont hátsó helyzete, vagy hátraesése, illetve a szűk nyelvtér, szűk felső fogív. Így a felső fogív fejlesztése, az alsó állcsont előre mozgatása lesz a két klasszikus alvásfogászati kezelési irány. A fogászati kezelést a lágyrészek tónusának erősítése (logopédia) és a légzés átalakítása (stabil orrlégzés beállítása) jelenti. A teljes alvásmedicina teamkezelésbe még beletartoznak alváshigiéniás tanácsok, étrendi tanácsok és az életmódtanácsadás is.
Az alvásfogászati kezelés során alkalmazunk hagyományos horkolásgátlókat, nappali és éjszakai síneket, a tartós megoldások érdekében fogszabályozást, és partnereinken keresztül célirányos fogászati helyreállító kezeléseket.
Magyarország első alvásfogászata teljes körű szolgáltatással vár. Alvásorvos és fül-orr-gégész partnereinkkel és rendelőnk logopédus és testterápiás- és életmód-tanácsadóival közösen segítünk pácienseinknek a nyugodt alvás beállításában.
Mitől lesz sikeres egy állkapocsízületi terápia?
- Elsősorban nem csak a fogazatra koncentrál.
- Az állkapocsízület bemérésében nem a csontokat, hanem a test egyensúlyát veszi alapul.
- A kezelésben alkalmaz izomlazító terápiákat is (logopédia, testkezelések).
- Az állkapocsízületi terápia kifejezetten foglalkozik az alvásminőség javításával.
Azaz, a jó hír, hogy van megoldás. Magyarország első alvásfogászata komplex terápiás kezeléssel adja vissza Neked a fájdalommentes étkezés, rágás, beszéd élményét.

Általánosságban a nyelv és szájpad hátraesésének oka az alsó állcsont hátsó helyzete, hátraesése, vagy a szűk nyelvtér, szűk felső fogív. Így a felső fogív fejlesztése, az alsó állcsont előremozgatása lesz a két klasszikus alvásfogászati kezelési irány. A fogászati kezelést a lágyrészek tónusának erősítése (logopédia) és a légzés átalakítása (stabil orrlégzés beállítása) jelenti. A teljes alvásmedicina teamkezelésbe még beletartoznak alváshigiéniás tanácsok, valamint az étrend-és életmódtanácsadás is.