Ugye milyen ismerős? Mit is jelent ez a mondás?
Az illető annyira a részletekre koncentrál, hogy nem látja át az összefüggéseket, más szóval a kevésbé fontos dolgok elvonják a figyelmét a valóban lényeges információ felismerésétől.
Mi van akkor, ha a fogszabályozás, sőt az orvoslás is képes ebbe a hibába esni?
A helyzet az, hogy számtalan példa van arra, hogy a fogszabályozás nem látja a fától az erdőt.
Egy korábbi bejegyzésemben említettem, hogy a foghúzás kérdésében a mai napig egy öreg és kiüresedett dogmát alkalmaznak orvosok, rendelők, egyetemek világszerte. Azért kiüresedett, mert a legfontosabb érvelés, ami azt ismétli, hogy a foghúzás azért szükséges, hogy a fogszabályozó kezelés eredménye stabil maradjon, gyakorlatilag egy hatalmas tévedés. Azaz egyáltalán nem igaz.
De akkor mi a válasz arra, hogy hogyan maradhat stabil a kezelés végeredménye?
A válasz maga a közmondás.
A fák helyett az erdőre kell koncentrálni. Azaz a fogak, harapás stabilitását csak akkor fogjuk megérteni, ha az emberi testet egészében vizsgáljuk.
Ugyan már! – mondhatná kedves olvasó – már megint itt van egy new age harcos, a lelkes holisztikus kuruzsló!
Valóban az a szemlélet, hogy az emberi test egy egységes rendszer, és a különböző orvosi szakterületek kihívásait csak az egység figyelembe vételével lehet megoldani, sokakban kelt megütközést. Ehhez a szemlélethez nem vagyunk hozzászokva. A fogak, a harapás problémáját oldja meg a fogorvos, a fogszabályozó és az ne akarjon kilépni a szájból, nem ez a dolga.
Nos, a fogászat, fogszabályozás pontosan ezt csinálja, csinálta. A fogszabályozás 110 éves elmúlt és csak olyan apró és lényegtelen kérdések maradtak megválaszolatlanul mint:
Ha ezekre nem tudjuk a választ, ráadásul feleslegesen húzunk ki fogakat, akkor pontosan mit is ért el a szakma 110 év alatt?
Térjünk vissza ahhoz, hogy ha a foghúzásról kiderült, hogy nem képes garantálni a stabilitást, akkor mit tehetünk a stabilitás érdekében?
2010-ben az Amerikai Fogszabályozó Szövetség újságjában megjelent egy cikk azzal kapcsolatban, hogy a nyitott harapások (amikor az első fogak nem fedik egymást, szinte be lehet látni az első fogak között a szájtérbe) kezelésében azok a kezelések lettek stabilabbak, melyeket kiegészített logopédiai kezelés.
Egyrészt a nyitott harapás gyakorlatilag mindig együtt jár azzal, hogy a nyelv benyomult abba térbe, ami az első fogak között van.(ld a fotó). Ez azt jelenti, hogy a nyitott harapás vagy eleve azért alakul ki, mert a nyelv egy olyan erőt képvisel, ami kinyitja a rést, vagy beleszokik a már kialakult résbe és fenntartja azt. Másrészt, ha még be is zárjuk a rést a fogszabályozó kezeléssel, de a nyelv továbbra is ebben az irányban fejt ki erőt, akkor a harapás ki fog nyílni.
Ez a cikk és a hasonló cikkek ezelőtt és ez után nagyon jelentős információt adnak.
Az a felfogás, hogy a harapási eltérések csak a genetikai információ miatt alakulnak ki, helytelen. Gyakorlatilag egy nagy tévedés mindent a genetikának tulajdonítani. A fogszabályozó kezelések kialakulásában a genetika maximum egy hajlamosító tényező. Ezzel szemben a fogakat körülvevő izmok és azok munkája hatalmas hatással van a fogak állására.
Nevezzük ezt izom-egyensúly elméletnek.
Ez egy nagyon fontos újdonság. Innentől kezdve nem tehetjük meg, hogy úgy tekintünk a fogakra, csontokra, a harapási rendellenességekre, és állcsonti eltérésekre, mintha az csak egy genetikai hiba lenne. A csontok, fogak, harapás azért áll úgy, mert az azokat körülvevő izmok, mint környezet nincs egyensúlyban.
Ez az új tény, mint titok az egész fogszabályozást át kell, hogy alakítsa.
Mi van akkor, ha a nyitott harapás egyik jelentős oka a nyelv túl erős nyomása és a fogakat a nyelv erejének ellenében mozgatom?
Mellékhatás, és visszaalakulás.
Akarom ezt? Nyilván nem.
Éppen ezért a kezelés részévé kell tennem a fogak, állcsontok kürül levő izmok “átprogramozásával”.
Ez lehetséges, ezt hirdeti az új funkcionális fogszabályozás.
Ez nem egy öncélú holisztikus bla-bla. Ezek szakmai tények. Egy ideig lehet a szakmában csűrni és csavarni, hogy a fogak és a harapás beállítása majd magától rendezi az izmok működését, de gyakorlatilag szakmai bizonyítékok sokasága szerint ez már nem igaz.
Megállapítható, hogy nagyjából szakmai hiba nem foglalkozni a fogak állásával együtt járó környezeti tényezőkkel, mint légzés, nyelés, rágás, testtartás.
Egy stabil kezelési végeredmény érdekében egészen új felfogásban kell a kezelést megtervezni és kivitelezni.
Dr. Hermann Gábor